Firsat Haber

Kosgeb Nedir Destekleri ve Başvuru Şartları Nelerdir

Kosgeb Nedir Destekleri ve Başvuru Şartları Nelerdir

Kosgeb Nedir?

Kosgeb , kosgeb , kosgeb… Nedir bu kosgeb? Hemen heryerde dile gelen bu kurum nedir? Ne işe yarar? Ne zaman , nerede nasıl ihtiyacımızı karşılar? Herkes dilediği gibi faydalanabilir mi? Yoksa belli şartlar var mı? Varsa bu şartlar neler? Hepsi ve daha fazlası için gelin şu işe bir açıklık getirelim…

Destekleri ve Başvuru Şartları Nelerdir?

Kosgeb’in önce açılımına bakalım. KOSGEB’in açılımı , “Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı”, açılımdan da anlaşılacağı gibi küçük veya orta ölçekli iş kurmak isteyen girişimcilerin , iş kurarken yapacakları masraf ve sermayeyi karşılamaya destek olan bir kurumdur. Eskiden Sanayi Bakanlığına bağlı olan bu kurum yeni adıyla Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlanmıştır. 1990 yılından bu zamana kadar iş kurmak isteyen kişilere karşılıklı veya karşılıksız(hibe) sermaye desteği veren bu kurum , günümüzde de yenilenen destek sistemleriyle ülkemiz için ekonomik açıdan kritik bir konuma sahiptir.

Kosgebin Amacı Nedir? Ne İşe Yarar?

Aklınızda bir proje var , herşeyi düşündünüz gerçekten bu işi seviyor ve severekte yapmak istiyorsunuz , neler yapacağınızı ve nasıl yapacağınızı planladınız. Ama birşey varki elinizi ayağınızı bağlıyor. Sermaye(bu işi kuracak ve yapacak kadar param yok)… İşte tamda bu noktada geriye kalan o sermaye sorununu kosgebe başvurarark çözebilirsiniz. Peki kosgebin buradaki amacı ve kazanımı ne? Bu sorunun çok basit bir cevabı var. Eğer kosgeb sizin projenizin ekonomik anlamda ülkemize katkı sağlayacağını düşünürse, bu durumda girişimciye verilen destek aslında ülke ekonomisine yapılan önemli bir yatırım. Ayrıca ülkemizde bulunan istihdam problemininde önemli oranda azalacağı düşünüldüğünde verilen desteğin çok verimli bir yatırım olduğu aşikar. Bunun yanında kosgeb , girişimcilik isteğini geliştirmek ülkemizde bu ruhu yaymak ve rakabetle başaçıkmayı öğreterek dünya ekonomisindede ülkemizde eğitimli ve deneyimli bireylerin çoğalmasına katkıda bulunmaktadır. Kosgeb aslında bu destekleri verirkende sürekli kendini yenilemesi günümüz çağına ayak uydurarark edindiği tecrübeleri ve günümüz çağına ayak uydurarark gelişiminede devam etmektedir.

Kosgeb Desteği Nasıl Verilir? Kosgeb Desteğinden Kimler Faydalanabilir?

Evet artık projemiz ve hayata geçirme planımız hazır. Destek istiyoruz. Ancak bu desteği öyle hemen herkes takdir edersinizki alamıyor. Belli başlı kurallar var. Kurallar çok açık ve net. Kosgeb kredisinden(desteğinden) faydalanabilmek için şartlar şunlar ;

Öncelikle kosgeb bizden şunu bekliyor. Evet bir pojen ve planın var fakat herşeyden önce bu girişimcilik isteğini eğitimle ve eğitim sonunda aldığınız sertifikayla göstermelisiniz. Evet kosgebin ilk şartı girişimcilik eğitimi almanız ve eğitim sonunda yapılan sınavı başarıyla geçip kosgebin verdiği sertifikayı cebinize koymanızdır. Burada hemen akıllara gelen soruyuda cevaplamış olalım. Malesef sertifikanız olmadan kosgeb desteklerinden faydalanmanız mümkün değildir.

Sertifikamızı aldığımıza göre artık şirketimizi kurabiliriz demektir. Burada bir başkasıyla ortak bir şirket durumu var ise şirketin gelirlerinin (hisselerinin) en az %30 ‘unun sizin adınıza olması gerekmektedir.

Sertifika ve kağıt üstünde şirket kurma işlemlerini tamamladıysanız artık şirketinizi somut olarakta hayata geçirmek için masraflarınızı yapabilirsiniz. Önemli nokta burada yapacağınız tüm masrafların faturalarını dosyalayıp arşivleyin. Kosgeb yaptğınız bu harcamalara göre fatura üzerinden belirli bir destek planı çıkaracaktır. Faturasız yapılan hiçbir masraf destek görmeyecektir. Burada şunuda belirtelim , şuan için harcamalarınızı önceden kendi imkanlarınızla yapıyorsunuz en fazla 3 ay gibi bir sürede kosgeb size bu harcamaların tamamını veya belli bir bölümünü karşılıyor. Son düzenlemede artık önceden bir harcama yapmadan kosgeb direk kurulum aşamasında sizlere destek vermektedir. Yaptığınız harcamalara ait demirbaşlarınızı en az 3 yıl satamayacağınızı da unutmayın.

Kısaca kimler faydalanabilir özetleyecek olursak ;

İş kurma danışmanlığını (girişimcilik eğitimi) başarıyla alan kişiler ,

Üniversitede gerçekleştirilen genç girişimci geliştirme eğitimine katılıp başarılı olup mezun        olan kişiler ,

İŞGEM ( İş Geliştirme Kurumu) de bulunan girişimciler eğer bir yıl içerisinde işletme kurmuş olan kişiler ,

Bu destekten faydalanabilirler.

Kosgebe Nasıl Başvurabilirim?

Adım adım kosgebe başvuru aşamaları;

Kosgeb internet sitesine girilir. Sitede bulunan kayıt olma ( “İlk Kayıt” ) sekmesine tıklanır ve açılan sayfada bilgiler girilerek ilk kayıt oluşturulur. Oluşan bu kayıt otomatik olarak kosgeb veri tabanına(arşivine) kaydedilir.

İşletmenin küçük ve orta büyüklükte işletme olduğunu yani KOBİ olduğunu anlamak için bir beyanname doldurmanız gerekmektedir.

Doldurduğunuz beyanname KOSGEB yetkilileri(uzmanları) tarafından kontrol edilecektir. Buda bir süreç tabiki. KOBİ işletmesi olup olmadığınız yapılan araştırmalardan sonra tarafınıza açıklanacaktır.

Evet artık tüm adımları tamamladınız. Bundan sonra girişimcilik adına sadece yaptığınız planı kosgeb uzmanlarıyla paylaşmanız ve verilecek desteğin büyüklüğünü sizlere bildirdikten sonra yola devam etmeniz olacaktır.

 

Bu süreçler sizi sakın korkutmasın , uzun ve yorucu görünsede aslında günümüz şartlarında gayet basit ve açık işler. Aklınızdaki tüm soruları size en yakın kosgeb bürolarına gidip sorabilirsiniz. Bizzat ilgili kurumlara gitmiş ve görüşmüş birisi olarak açıkyüreklilikle söyleyebilirim ki ; onlar sizi bekliyor. Tüm sorularınıza büyük bir sabırla ve özenle cevap veriyorlar. Devletimiz bu işi çok önemsiyor ki yapılan yatırımlar ve verilen destekler bunu gösteriyor.  Gerçekten girişimcilik adına kendi işinizi kovalamayı düşünüyorsanız, günümüz şartlarında bu maddeleri büyük bir özenle tek tek tamamlayıp düşündüğünüz ve hayal ettiğiniz işinizin başına geçebilirsiniz…

 

Dünyanın ve ülkemizin düşleyenlere ihtiyacı var, yapanlarada ihtiyacı var. Fakat düşlediğini yapanlara çok daha fazla ihtiyacımız var…

Asla ama asla pişman olmayın , klasik bir söz vardırya  hani yaptığınız işin sonucu iyiyse mükemmel fakat sonuç kötüyse yine mükemmeldir , mükemmel bir tecrübe…

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ